Otázky a odpovědi
Můj syn je spíše drobnější (plnější) postavy. Nebude to pro něj nevýhodou (výhodou)?
Zápasící dvojice musí být vždy ve stejné věkové a váhové kategorii. Rozdíl mezi jednotlivými váhami je maximálně do 2 kg u dětí do 9 let. U starších to může být více.
Jaký je rozdíl mezi zápasem řeckořímským a zápasem ve volném stylu?
V řecko-římském stylu je povoleno provádět techniky pouze na horní polovinu těla, od pasu nahoru. Soutěží v něm pouze muži. Ve volném stylu je povoleno provádět techniky na celé tělo a soutěží v něm muži i ženy, každý ve svých kategoriích.
Mohou zápas provozovat i děvčata?
Ano. Děvčata v kategorii přípravka zápasí spolu s chlapci. (Dávají klukům pěkně zabrat.) Později zápasí ve vlastních kategoriích. Dívky zápasí vždy ve volném stylu.
Je nutné zúčastňovat se soutěží? Jak často?
Není to povinné, nutné to není, ale jakou motivaci by děti k tréninku měli? Během soutěží získáváme přehled o jejich výkonosti a dovednosti používání jednotlivých chvatů a technik zápasu. V podstatě platí, že kdo se soutěží nezúčastňuje, neposouvá se dál a takzvaně mu ujíždí vlak. Turnaje se konají zruba jednou za měsíc. Každopádně se nemusí zúčastnit každého turnaje.
Co je potřeba na trénink?
Na trénink děti potřebují pouze tepláky, tričko a boty s podrážkou která nezanechává stopy na podlaze. Dále by měli mít ostříhané nehty, aby nezranili soupeře. K pití je nejleší čistá voda.
Jaká je finanční náročnost?
Roční členství v oddílu stojí kolem 1300 Kč. Pro začátek stačí kotníkové boty (číny) a při účasti na soutěžích dres (modrý / červený). Kupují se vždy v páru za cenu od 1200 Kč a dětem vydrží zhruba tři roky.
Jak trénujeme?
Začínáme rozcvičením, nácvikem gymnastických prvků, které zápas využívá. Také trochu posilujeme (s vlastním tělem). Poté přecházíme k nácviku chvatů a obrany. Během tréninků hrajeme i hry, které rozvíjejí motorické a silové schopnosti dětí.